SİLAHLI ÖZEL GÜVENLİK YENİLEME KURSU - EĞİTİMİ

Özel Güvenlik Silahlı Yenileme Eğitim

Temel Özel Güvenlik Eğitimini tamamlayıp yapılan ÖGG ( Özel Güvenlik Görevlisi) sınavlarında başarılı olan kursiyerler, Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartına sahip olurlar , özel güvenlik sertifikasının süresi sınav tarihi itibarıyla 5 yıldır. bu kişiler, kartın geçerlilik süresi olan beş (5) yıl boyunca bu kartları ile ÖGG olarak görev yapabilirler. Bu sürenin bitiminde ÖGG kartının geçerliliği sona ereceğinden dolayı, bu süre bitmeden en az 6 ay önce , Kart sürenizi 5 yıl daha uzatmanız gerekmektedir. Bu işlem için ikamet ettiğiniz ilde Herhangi bir özel güvenlik eğitim kurumuna müracaat ederek yenileme eğitiminizi almanız ve ÖGG sınavına katılarak yenileme işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir. aksi takdirde eğer ÖGG sektöründe çalışıyorsanız iş vereninizin ilgili mevzuat gereği sizi işe devam ettirme imkanı olmayacak ve bu durumda işverenin haklı sebep maddesinden sizi işten çıkartması durumu meydana gelecektir.

Bu tür bir mağduriyet yaşamamanız için, kartınızın geçerlilik süresi dolmasına bir (1) yıl kala, bu mümkün değilse en geç altı (6) ay kala, Kart geçerlilik sürenizi uzatmak için, Özel Güvenlik Eğitim Kurumuna Yenileme eğitimi müracaatında bulunmalısınız. Yenileme eğitimi için erken müracaat etmeniz size kart geçerlilik sürenizde herhangi bir süre kaybı yaratmayacaktır. Çünkü Size Yeni verilecek Kartınızın geçerlilik süresi, Kullanmakta olduğunuz Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartınızda yazılı Geçerlilik süresi bitim tarihine beş (5) yıl eklenerek (Şayet Kart Geçerlilik tarihiniz sınav tarihinden Önce dolmuşsa Sınav tarihine beş(5) yıl eklenilerek, yani sizin lehinize olan kıstas alınarak) kartınız yenilenmektedir.

Yenileme Eğitimi için, Eğitim Kurumuna müracaatta ;
-Fotoğraf (2 adet Biyometrik özellikte çekilmiş 3,25 X 2,5 ebadında)
-T.C. Kimlik Kartı
-Kullanmakta olduğunuz ÖGG Kimlik Kartı ve 
- Diploma Fotokopisi İle kurs için kayıtlarınızı yaptırabilirsiniz.

Yenileme eğitim Kursunda göreceğiniz dersler, Temel eğitiminizde aldığınız derslerle aynı olmakla birlikte, Temel eğitimde Toplamda 120 saat olan Ders süresi, Yenileme Eğitiminde 60 Ders saatidir. Bu eğitimin 50 saati tüm ÖGG. İçin geçerli ana dersler olup, 10 saatlik silah dersine sadece Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Kartına sahip kişilerin katılımıyla sekiz (8) günlük bir süreçte eğitiminiz tamamlanmaktadır.
Eğitiminizin tamamlanmasını müteakip, Bu eğitimi takip eden Dört (4) Sınava girme hakkı kazanırsınız. İçişleri Bakanlığı’nın her yıl yayınladığı sınav takviminde belirtilen sınava, ilgili bankaya sınav harcınızı yatırarak dahil olursunuz. Şu an ki Yönetmeliklere göre, gerek yazılı gerekse uygulamalı atış Yenileme Sınavlarında Düşük not dahi alsanız, sınavda başarılı kabul edilerek kimliğinizin yenilenmesini hak etmiş olursunuz. Şayet sınava girmemiş iseniz başarısız sayılırsınız. Bu durumda takip eden bir sonraki sınava sınav harcını yatırarak katılabilirsiniz.

Sınav sonuçlarının açıklanmasını müteakip, Size Eğitim Kurumunuz tarafından verilecek Sertifika ve diğer belgelerle birlikte, ikamet yerinizin bağlı olduğu “Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü – Özel Güvenlik Kimlik İşlemleri” bölümüne müracaat ederek dosyanızı teslim ettiğinizde, Size Yeni Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartınız elinize geçene kadar altı (6) ay geçerli Geçici Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Belgesi verilir ve Bu belge ile işinize devam edebilirsiniz.

*Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartınızı erken yenilemenin size herhangi bir kayıp yaratmayacağını, Kart Geçerlilik sürenizi kaçırmanızın sizi işinizden edebileceğini unutmayın.

Paylaş

Yorumunuzu Yazın